cz  |  en

Povrchové úpravy

zatim bez popisu


Dělíme do 3 kategorií.

 

Politura: Je nejstarší a dnes již velmi vzácně používanou metodou, která se používá prakticky jen u nástrojů historické hodnoty. Jedná se o velmi pracný, ručně vytvářený, povrch, kdy se nanáší v několika vrstvách na sebe, ve speciálním poměru, v lihu rozpuštěný, Indický šelak.

V případě použití politury musíme barevnou škálu omezit pouze na – moření dřeva mořidly, nebo na barvu černou.

  • Výhody:      Dobře nese zvuk,   
  • Nevýhody:   Měkký, poddajný – rychle se odírá.

Při ošetřování takto vytvořeného laku nedoporučuji používat leštidla na která se v průběhu let lepí prach a povrch pak šedne. Ani leštěnky na lihové bázi, které smývají polituru.

Pouze suchý hadr.   

 

PUR – Polyuretan: Je velmi tvrdý, odolný proti oděru ovšem nikoli nezničitelný. Polyuretan se nanáší stříkáním, kde hraje velikou roli zkušenost při nanášení, aby lak nestékal ‘‘ stekliny, záclony. ‘‘ Opět se tento lak nanáší v několika vrstvách. Nejdříve základ, poté vrch.

V případě použití polyuretanu se barevná škála velmi rozroste. Zde existují číselné řady, ze kterých si může zákazník vybrat požadovaný odstín, dle svého interiéru.   

  • Výhody: Dobře nese zvuk, Barevná variabilita, tvrdost, možnost vytvoření typů – Mat / satén / vysoký lesk. Možnost tmelení dvousložkovými, tvrdými, tmely.
  • Nevýhody: Jakékoliv opravování, navazování, je vidět,

Při ošetřování takto vytvořeného laku nedoporučuji používat leštidla na která se v průběhu let lepí prach a povrch pak šedne.

Pouze suchý hadr.

  

Polyester – PES: Stejně jakko PUR ovšem jeho tvrdost je téměř nezničitelná.

  • Výhody: Barevná variabilita, tvrdost, možnost vytvoření typů – Mat / satén / vysoký lesk. Možnost tmelení dvousložkovými, tvrdými, tmely.
  • Nevýhody: Částečně tlumí zvuk přenášený nástrojem, Jakékoliv opravování, navazování, je vidět.

Ošetřování stejně jako u PUR

Pouze suchý hadr. 

Vytvořeno/změněno 20. 06. 2012, 20:04:59 hodin, založil/a ondrej